قالیشویی در پاسداران

قالیشویی در پاسداران

 

قالیشویی اهورا

شستشوی قالی از دیرباز نزدیک عیدنوروز و به هنگام خانه تکانی مرسوم بوده است.ایرانیان که به نظافت منزل تقید خاصی داشته اند،بعد از گردوغبار گیری خانه با پارو و برس‌های فرش شویی به جان قالی‌های خود افتاد و تا می‌توانسته‌اند آن‌ها را می‌شسته‌اند. هم اکنون نیز در بسیاری از روستاها و شهرها نزدیک عید نوروز یا اواخر شهریور ماه در کوچه‌ پس کوچه‌های شهر شاهد این هستیم که مردان و زنان به کار شستشوی فرش‌های خود اقدام نموده‌اند.بعد از شستشوی فرش خانه‌ها رنگ تازه تر و دوست داشتنی‌تری به خود می‌گیرند و معمولا بعد از آن از تمیزی و کدبانوگری خانم خانه تمجید می‌شود.

قالیشویی در پاسداران

قالیشویی در پاسداران

قبل از شستن قالی چه اقداماتی لازم است؟

قبل از شستشوی قالی باید قالی خوب تکانده شده و مواد چسبیده به آن به آرامی از الیاف جدا شود. هرچه گرد و غبار فرش بیشتر گرفته شود فرش شویی نتیجه بهتری خواهد داشت. در پشت بام خانه یا حیاط  آن محیطی مناسب و بزرگتر از ابعاد فرش خود پیدا کنید و بعد از تمیز کردن آن فرشتان را در آنجا پهن کنید. بهتر است این محل از فرشتان بزرگتر باشد. تا به راحتی بتوانید روی آن حرکت نموده و فرش را بشویید.اگر فرشتان رنگ می‌دهد از آب سرد و مایعی استفاده کنید که اسیدی یا بازی نباشد و موجب مخلوط شدن رنگ‌های فرش با یکدیگر نشود. استفاده از پارو یا برس‌های ضخیم ممکن است در ظاهر فرش را خیلی خوب بشوید اما بعد از چند بار تکرار باعث جداشدن الیاف فرش از ریشهء آن شده و فرش را نخ نما می‌کند. بعد از شستشوی کامل فرش ریشه‌ها را جداگانه شسته و آبکشی نمایید. و سپس بگذارید دو طرف فرشتان به خوبی خشک شود. در هر صورت بدانید آفتاب زیاد برای فرش خوب نیست و در رنگ آن تاثیر می‌گذارد.

شستشوی کارخانه‌ای فرش:

فرش‌ها در کارخانه هایی قالیشویی ازجمله شرکت قالیشویی اهورا ، به وسیلهء ماشین‌های مدرن شسته می‌شود.اگر چه اساس کار قالیشویی‌ها برمبنای شستشوی سنتی است اما بسیاری از ایرادات آن برطرف شده است. به طور مثال در این نحوهء شستشو به الیاف فرش آسیب نمی‌رسد و نیز باعث مخلوط شدن رنگهای ملایم و روشن با رنگ‌های تیره فرش نمی‌شود. از طرفی شستشو توسط کارکنان شرکت قالیشویی اهورا در پاسداران باعث کمترشدن هزینه‌های آب و رفت و آمد در ترافیک می‌گردد.شعبهء قالیشویی در پاسداران شرکت قالیشویی اهورا نسبت به ابکشی اسلامی فرش‌ها تقید خاصی دارد. خشک کردن فرش در کوتاه‌ترین زمان ممکن باعث می‌شود ، افتاب کمتری به فرش تابیده و فرش سالمتر می‌ماند.استفاده از صابون‌های مخصوص برای الیاف متفاوت نیز باعث تثبیت رنگ قالی شده و رنگ‌های ان مخلوط نشود. شرکت قالیشویی اهورا سلامت فرش شما را تضمین می‌نماید.

  •   نوشته شده توسط :  
  •   دسنه مطلب :   اخبار
  •   تاریخ انتشار :  ۱۳۹۷/۰۶/۱۴