شنبه تا جمعه به صورت تمام وقت و 24 ساعته -24/7
  • شماره تماس 24 ساعته

    09191585449

  • شماره تماس

    ۸۹۴ ۷۳۰ ۵۵ ۰۲۱

  • تماس با ما
 رنگبرداری

رنگبرداری

رنگبرداری

گاهی اوقات فرش‌های بافته شده از نظر شدت رنگ با سلیقه خریدار ملایم پسند همسان نیست، اینجاست که از حرفه‌ای به نام رنگ‌برداری فرش سخن به میان می‌آید.مواد رنگ برنده اغلب شیمیایی است که ممکن است به الیاف فرش آسیب جدی برساند. اما اگر ازمهارت کافی همراه با دما،زمان و درصدهای مناسب این مواد استفاده شود این آسیب به کمترین حد ممکن خواهد رسید و رضایت خاطر مشتری تامین خواهدشد.

انواع مواد رنگ برنده فرش به قرار زیر است:

Na2so4 یا نمک سدیم سولفوریک کاربرد فروانی در شستشوی الیاف پشم دارد، این نمک موجب می‌شود تا بیست درصد از رنگ‌های فرش کاهش پیدا کند اما عملیات شستشو تا یک ساعت طول می‌کشد. یکنواختی رنگ و ثابت ماندن آن بعد از استفاده از این نمک ممکن می‌شود.

Nh3  یا محلول آمونیاک: نیم لیتر در صد لیتر آب حل می‌کنند و برای رنگ‌بری رنگ‌هایی که ثابت ترند، بکار می‌برند. آمونیاک یک رنگ برقوی است بنابراین بهتراست در بکار بردن آن دقت لازم را بکار برد و یا از حلال‌های مناسب دیگری استفاده کرد.

C5h5n  یا پریدین . دو لیتر پریدین را درصد لیتر آب حل می‌کنند و فرش را درفضای باز پهن می‌نمایند تا بخارات حاصل از پریدین به مجاری تنفسی آسیب نرساند.این حلال یک حلال ملایم است که کاربرد زیادی دارد.

رنگ‌برهای فوق برای رنگ‌های اسیدی کاربرد دارند. حلال‌های غیریونی نیز برای رنگ‌های خاص یونیک بکار می‌روند.این رنگ‌ها اغلب ثبات زیادی دارند بنابراین حلال خاص خودش دارد.

گاهی در فرش‌های دستباف رنگ دوباره برمی‌گردد،یعنی الیاف اکسیده می‌شوند.در این موارد ابتدا از اسیدسولفوریک و دی‌کرومات رزنگ زدایی نموده سپس از کلر و ازن استفاده می‌کنند.

استفاده از رنگ‌‌برها باعث کاهش جلای فرش می‌شود، فروشندگان به همین خاطر از حوضچه‌های کلر یا اسید استفاده می‌کنند. استفاده از رنگ‌های قدیمی و طبیعی مانند چای یا پوست‌اناری یا گردویی باعث می‌شود الیاف رنگ قدیمی به خود گرفته و ارزشمند شود. در تمام مراحل بالا باید دقت کرد به اساس فرش آسیبی وارد نشود. مهارت و شناخت خوب مواد حلال یا کاتالیزور در این هنر موثر است. در هر صورت این هم از منحصرات فرش ایرانی است که هرچه کهنه‌تر باشد مشتری پسندتراست.

 

رنگبرداری
رنگبرداری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ahuracarpet/public_html/wp-includes/functions.php on line 4552