55730894 *** 22826169
  • شماره تماس 24 ساعته

    09191585449

  • شماره تماس

    ۸۹۴ ۷۳۰ ۵۵ ۰۲۱

  • تماس با ما
 رفوگری

رفوگری

رفوگری

 

رفوگری هنر بازگرداندن فرش به حالت اولیه ان بعد از پارگی،بیدزدگی،پوسیدگی،سوختن یا جر خوردگی است. اگر چه در زمانهء مصرف گرای اکنون معمولا فرش‌های کهنه دور انداخته می‌شوند اما گاهی اوقات ارزش فرش چنان بالاست که می‌توان با توجه به زیبایی و قدمت آن از برخی معایب جزئی چشم پوشی کرد و آن را به دستان با کفایت رفوگران سپرد.کسی اولین رفوگر را همانند بسیاری از هنرمندان گمنام دیگر نمی‌شناسد و حتی افسانه‌ای هم از نام او برای ما باقی نمانده است.

فرش‌های کهنه یا حتی نو ممکن است آسیب ببینند در این هنگام هنر رفو گری این آسیب را تا حد ممکن پنهان می‌کند.رفو گر ابتدا باید خودش با هنر بافندگی و رنگ‌رزی نیز اشنا باشد تا بتواند بعد از تشخیص عیب‌های فرش به ترمیم آن بپردازد.همچنین رفوگر باید با تاروپود انواع نخ و رنگ‌ها آشنا باشد تا بتواند با تشخیص درست رنگ و نخ بافتی بسیار شبیه بافت اولیه در فرش معیوب ایجاد نماید. رفوگر علاوه بر این باید بتواند نقشهء قسمت از بین رفته را در صورت نبود قرینهء ان در فرش با سلیقه خود طوری طراحی نماید که بیننده فرش متوجه تغییر نقشه نشود.

هر رفوگر ابزار خاص خودش را دارد. این ابزار شامل: درفش ،قلاب دفتین،دم باریک نخ پود و تارفانواع نخ‌های پشم و ابریشم در صورت لزومفاتو،میخ کشفچارچوب و.. هستند.

رفوگری شامل مراحل زیر است،ممکن است در یک فرش تمام این مراحل انجام شود و ممکن است نیازی به همهء ان‌ها نباشد.

شیرازه دوزی: در صورتی که شیرازه فرش از بین رفته باشد، رفوگر با توجه به باقی ماندهء شیرازه فرش رنگی مناسب و شبیه به رنگ شیرازه تهیه واقدام به ترمیم فرش می‌نماید. به عنوان یک اصل کلی اگر رنگ انتخاب شده با رنگ قبلی محل ترمیم شبیه نباشد از قیمت اصلی فرش کاسته شده و رفوگری هیچ ارزشی ندارد.رفوگری یک هنر است که اگر به جزئیات آن توجه نشود ارزش کار هنرمند و فرش زیر دست او به چشم نمی‌آید.

پل سازی:در صورتی که چله‌های اول و اخر فرش به هر دلیلی از بین برود،رفو گر با نخ‌های همرنگ آن چله‌ها فرش را ترمیم می‌کند.

گلیم بافی: گلیم بافت فرش درحقیقت محافظ متن فرش است. در صورت از بین رفتن قسمت گلیم بافت فرش، رفو گر با توجه به نوع گره و نخ گلیم با دقت بخش گلیم بافت را بانخ و گره همانند ترمیم می‌نماید.

بافت قسمت های سطحی فرش: انواع پارگی‌ها یا پوسیدگی و سوختگی ممکن است در سطح فرش پیش بیاید. یک رفوگر ماهر با استفاده از چارچوبی شبیه دار قالی که به اطراف محل پارگی متصل می‌شود،ابتدا آن قسمت را چله کشی نموده و سپس بانخ و نقشهء مناسب آن قسمت را ترمیم می‌نماید. الیاف بکار رفته در قسمت ترمیمی باید کاملا با الیاف فرش یکسان بوده و نقشهء آن نیز نباید با نقشهء فرش متفاوت باشد.اگر نخی همرنگ نخ قالی پیدا نشد رفوگر خود باید بتواند با رنگرزی نخ مورد نیاز خود را رنگ نماید.با تمام این توجه‌ها ممکن است در اخر کار تفاوت اندکی بین رنگ‌ها مشاهده شود،در اینجا پای اتو و مواد شیمیایی خاصی به وسط می‌آید.گاهی با قرار دادن اتوی داغ رنگ‌ها شبیه هم می‌شود اما گاهی حتما باید از رنگ‌ها و محلول‌های آماده استفاده نموده و زمینه یکدستی در فرش ایجاد نمود.

پارگی اگر به صورت افقی و خیلی عمیق به دلیل گهنگی یا خشکی تارهای قالی باشد، رفو گر از محل جرخوردگی فرش را جدا نموده با چله کشی مناسب طرح را تمام می‌کند.

 

رفوگری
رفوگری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ahuracarpet/public_html/wp-includes/functions.php on line 4552